Найдорожча книга: Лестерський Кодекс авторства Леонардо да Вінчі
Кодекс Хаммера, більш відомий як Лестерський кодекс, став рекордсменом Книги рекордів Гіннеса в категорії найдорожча книги у світі після того, як його купив у 1994 році Біл Гейтс за 30,8 мільйонів доларів. Ця книга є збіркою творів та малюнків Леонардо да Вінчі, які він створив у Мілані в період з 1504 до 1508 року.
«Лестерський» кодекс назвали на честь графа Лестера, який купив манускрипт у 1717 році. У 1980 році зошит у спадкоємців Лестера викупив друг Рад Арманд Хаммер, на честь якого він протягом короткого періоду називався Кодексом Хаммера (Codex Hammer). Після його смерті в 1994 році кодекс виставили на торги, на яких його придбав засновник Microsoft Біл Гейтс за $30,8 млн. За його ініціативою «Лестерський кодекс» виставляється у різних музеях світу, з 2003 року він демонструється у Музеї Мистецтв Сіетлу.
Лестерський кодекс є найвідомішим манускриптом Леонардо да Вінчі, а всього геніальним художником, інженером, винахідником і мислителем їх було створено близько 30. Зміст книги – це замітки, начерки та замальовки наукових пошуків. Нотатки Леонардо написані «дзеркальним» шрифтом — прочитати їх можна лише за допомогою дзеркала. Кодекс написано на 18-ти аркушах паперу, які у складеному навпіл вигляді є документом на 72 сторінках.
Крім цього, ілюстраціями до Кодексу стали малюнки да Вінчі, у яких яскраво проявляється нерозривний зв’язок між наукою, мистецтвом та творчістю. Кодекс складається із випадкових записів, у яких Леонардо викладає суть своїх роздумів та спостережень. Тематика записів різноманітна – астрономія, властивості повітря, гірських порід, води та багато іншого. Леонардо вже в 16 столітті намагається зрозуміти, чому на горах можна знайти скам’янілості, а теорія тектонічних плит, яка пояснює це явище, з’явилася лише через кілька століть.
На основі своїх спостережень Леонардо порекомендував, що потрібно враховувати в процесі будівництва мостів і як можна впоратися з ерозією ґрунту. Значна частина книги присвячена вивченню Місяця. Її світіння в тій частині півмісяця, яка залишається темною, італієць пояснив відбитим від поверхні Землі світлом, і лише через сотню років німець Йоганн Кеплер довів існування планетарного блиску. Також Леонардо висловив ще кілька сміливих гіпотез, які надалі підтвердили й інші вчені.
У цій статті ми виклали справжні сторінки Лестерського кодексу, які можна знайти у вільному доступі на сайті hammercodex.com. Щоб ознайомитися з усією книгою, потрібно оформити підписку вартістю 10 доларів.
Ого! Видимо, эта книга стоила своих денег. Написана на непонятном мне языке, но тот, кто ее выкупил походу знал, на что шел.