Шондонг: найбільша печера
Шондонг (Son Doong) – печера у В’єтнамі, яка потрапила до Книги рекордів Гіннеса як найбільша у світі. Вона розташована в центрально-північній частині В’єтнаму в провінції Куангбінь. Національний парк Phong Nha-Ke Bang (Фонг Ня-Ке Банг) відомий як один з найбільших карстових регіонів, що містить сотні печер і гротів.
Шондонг знайшов місцевий житель на ім’я Хо-Хань у 1991 році. Його зацікавили свист вітру та шум води, що долинали з-під землі. Але крутий спуск і місцеві забобони, які пов’язували місце печери з проживанням злих духів, завадили подальшому просуванню вглиб. Лише у 2009 році Шондонг став всесвітньо відомим після того, як група вчених із Британської асоціації спалеологів обстежили її. Експедиція на чолі з Говардом та Дебом Лімбертами проходила з 10 по 14 квітня 2009 року.
Довжина печери Шондонг сягає 6,2 кілометрів, а висота – 200 метрів. Усередині неї є безліч сталактитів і сталагмітів, деякі досягають 70 метрів. Про її існування знали і раніше, з 1991 року, але попереднім експедиціям не вдалося досягти її дна. У повідомленні про відкриття керівник британської групи спелеологів Говард Лімбірт пише, що печера, яка знаходиться у національному парку Phong Nha-Ke Bang, є найбільшою у світі. Маючи 150 метрів завширшки, вона за всіма параметрами перевершує знамениту «Печеру Оленів» у Малайзії (завширшки 90 метрів, заввишки 100 метрів та завдовжки – 2 км).
У 2013 році до Шондонгу вирушила перша туристична група, вартість поїздки становила 3000 доларів з особи.
У печері тече підземна річка, яка затоплює деякі частини печери під час дощів.
Загальний обсяг печери оцінюється в 38’500’000 м³. У деяких місцях, куди через провали склепіння проникає світло, ростуть трава та дерева.