Найменша мавпа: Ігрунка карликова
Завдяки своїм мініатюрним розмірам до Книги рекордів Гіннеса потрапила Карликова ігрунка. У середньому розмір тіла цих мавп не перевищує 15 см, а вага 113-190 грамів, при цьому частіше зустрічаються дрібні особини. Здалека звірятка можуть здатися соліднішими – об’ємний вигляд досягається за рахунок хвоста, який довший за тіло. Таких розмірів тварини досягають лише на момент повного дорослішання – двох років.
Друге ім’я карликових ігрунок – мініатюрні мавпи, а повне ім’я латиною – Pygmy marmoset: Callithrix (Cebuella) pygmaea Spix. Вони мешкають у Латинській Америці, а вперше виявили їх біля підніжжя Анд у Колумбії у 1823 році. Ігрунки живуть на землі та невисоких деревах. Вони люблять пити деревний сік та прісну воду з квітки, а якщо пощастить, то можуть перекусити павучком або метеликом.
Маленькі мавпи можуть стрибати у висоту на 5 метрів, а камуфляжне забарвлення захищає їх від хижаків. Але вороги у ігрунок залишаються – на них полюють деревні змії, хижі птахи та інші тварини.
Тривалість життя у ігрунок у середньому близько 10 років. Рекорд поставила особина, яка дожила до 18,5 років, цей випадок зафіксували у зоопарку.
У природі найменші мавпочки живуть великими сім’ями, а потомство приносить лише головна самка групи. Вага новонароджених дитинчат дуже велика, але тільки в порівнянні з вагою матері – малюк важить 1/6 від ваги матері, в середньому 16 грамів і звичайно він повністю лисий і сліпий. Зазвичай у ігрунок народжуються двоє дитинчат, але виживає лише одне.
Нині у зоопарках світу живуть понад 480 ігрунок. Перерахувати цих мавпочок у природі неможливо – вони надто рухливі.
Хоча карликова ігрунка і є найменшою мавпочкою у світі, першість у категорії «найменший примат» за іншим видом – мініатюрним мишачим лемуром.