Найбільший вулкан у світі: Масив Таму
Масив Таму – це згаслий підводний вулкан, який розташований у водах Тихого океану, приблизно за 1600 кілометрів на схід від Японії. Він є найбільшим (за площею) вулканом на нашій планеті, а також одним із найбільших у всій Сонячній системі.
Згідно з проведеними дослідженнями, розміри масиву Таму становлять приблизно 450 на 650 кілометрів, а висота його верхньої точки піднімається з дна океану на 4,5 кілометрів. Проте, з-під води його не видно і небезпеки для кораблів вулкан не становить. Його вершина знаходиться на 2 кілометри нижче рівня моря.
Головною відмінністю масиву Таму від більшості інших підводних вулканів є пологі схили. Навіть біля вершини кут підйому становить не більше 1 градуса, тобто, вулкан було б досить просто підкорити, якби він розташовувався на поверхні планети.
Загальну площу вулканічного утворення оцінюють у понад 260 тисяч квадратних кілометрів, що в 50 разів більше за площу найбільшого з діючих вулканів – Мауна-Лоа (Гаваї) та можна порівняти з площею Великої Британії.
Геолог Вільяма Сегера зазначає, що масив Таму можна сміливо зарахувати “до тієї самої ліги”, що й найвищий із вулканів Сонячної системи – марсіанський Олімп. У процесі досліджень унікального для нашої планети вулкана, стало зрозуміло, що він згас практично відразу ж після утворення, тобто, майже 145 мільйонів років тому.
Масив Таму отримав свою назву на честь Техаського університету A&M, співробітником якого і був вищезгаданий Вільям Сегер. Фахівці протягом довгих років займалися дослідженням підводного масиву, намагаючись встановити його вулканічну природу. Для цього використовували найсучасніше обладнання та останні досягнення з різних галузей науки.
У процесі проведення досліджень було спростовано гіпотезу про те, що масив Таму є всього лише застиглою лавою, яку одночасно вивергали кілька розташованих неподалік вулканів. Тести показали, що лава витікала з одного джерела, що і дало змогу визнати масив Таму найбільшим вулканом Землі.
Читайте також:
Місце з найвищою температурою повітря у світі: ранчо Фернс Крік в Долині Смерті
Найвіддаленіша точка від центру Землі: Чимборасо
Сама руйнівна крижана буря: збитки $650 млн