Рослина, яка має найбільшу швидкість росту (відео)
Бамбуки – це група вічнозелених рослин, що входять до підродини Bambusoideae родини Poaceae. Гігантські бамбуки є найбільшими представниками родини злакових, окремі стебла яких досягають 46 метрів у довжину, до 36 сантиметрів у товщину і важать до 450 кілограмів. Але не всі бамбуки швидкоростучі і високі, наприклад, стебла крихітного саванного бамбука Raddiella vanessiae з Французької Гвіани мають лише 10-20 міліметрів завдовжки і близько 2 міліметрів завширшки. Походження слова «бамбук» невідоме, але, ймовірно, воно походить з голандської або португальської мов.
Швидкий ріст і невибагливість до якості земель роблять бамбук гарним кандидатом для лісонасаджень та пом’якшення наслідків зміни клімату.
Бамбук універсальний і має важливе економічне та культурне значення в Південній Азії, Південно-Східній Азії та Східній Азії, його використовують для виробництва будівельних матеріалів, як джерело їжі та як сировину, а також часто використовують у мистецтві, наприклад, у бамбукових картинах, скульптурах і різьбленні. Бамбук, як і деревина, є природним композитним матеріалом з високим співвідношенням міцності до ваги, що робить його цінним будівельним матеріалом. Співвідношення міцності до ваги бамбука подібне до деревини, а його міцність загалом прирівнюється до хвойних або листяних порід.
Бамбук – це дерево?
Коротка відповідь – ні, бамбук – це не дерево, а трава. Бамбук належить до групи вічнозелених рослин, до родини Тонконогових, до яких належить також пшениця, рис, кукурудза та інші злаки.
Бамбук – рослина яка найшвидше росте
Завдяки унікальній коренезалежній системі, бамбуки є одними з рослин, які ростуть найшвидше. Деякі види бамбука можуть вирости на 91 сантиметр протягом 24 годин, тобто зі швидкістю майже 40 міліметрів годину (або 1 мм кожні 90 секунд).
Найшвидший ріст – до 120 сантиметрів за 24 години спостерігалося у японського гігантського деревного бамбука Phyllostachys bambusoides.
Нижче ви можете переглянути відео, яке показує швидкість росту бамбука за 5 днів.
Бамбук – швидкість росту
Числове значення рекорду бамбуку – 5 см за годину, або 8 мм у хвилину (для виду Phyllostachys bambusoides). Більш типова швидкість росту для багатьох широко культивованих бамбуків у помірному кліматі знаходиться в діапазоні 30-100 мм на день протягом вегетаційного періоду. Швидкість росту залежить від місцевих ґрунтових та кліматичних умов, а також виду бамбука.
Скільки років росте бамбук?
Якщо говорити про промислове вирощування, то до повного збору врожаю проходить від 2 до 7 років, залежно від виду. Очищення або проріджування стебел, особливо старих гниючих, допомагає забезпечити достатнє освітлення та ресурси для продовження росту. Доглянуті стебла можуть мати в три-чотири рази більшу продуктивність, ніж дикі зарості.
Якщо мова про тривалість життя бамбуку в дикій природі, то це також дуже залежить від виду. Як ми знаємо, бамбук – багаторічна трава, тобто він не відмирає в кінці року, як однорічні трави, такі як пшениця та кукурудза. Більшість різновидів бамбука живуть кілька десятиліть, а деякі навіть століття і більше. Всі, або майже всі, види бамбука є монокарпічними, тобто цвітуть один раз, а після цвітіння відмирають. Але для цвітіння цих бамбуків може знадобитися 50, 60 або навіть 120 років, як у випадку з Phyllostachys bambusoides. Тривалість життя поширеного виду Chusquea culeou оцінюється в понад 30 років. Інший бамбук – Phyllostachys bambusoides, може жити близько 20 років. Деякі породи бамбука можуть цвісти кілька разів і продовжувати рости.
Цікаві факти про бамбук
• Китайський округ Анжі, відомий як «Місто бамбука», забезпечує оптимальні кліматичні та ґрунтові умови для вирощування, збирання та переробки одних з найцінніших бамбукових стовбурів у світі.
• Бамбуки цвітуть рідко і непередбачувано, а частота цвітіння сильно варіюється від виду до виду. Після цвітіння рослина здебільшого повністю гине. Багато видів цвітуть лише з інтервалом у 65 або 120 років. Відсутність впливу навколишнього середовища на час цвітіння вказує на наявність своєрідного «будильника» в кожній клітині рослини, який сигналізує про спрямування всієї енергії на виробництво квітів і припинення вегетативного росту. Цей механізм, як і еволюційна причина, що стоїть за ним, досі залишається значною мірою загадкою.
• Деякі види бамбука продемонстрували надзвичайну міцність. Bambusa tulda має міцність на розрив до 400 МПа (для порівняння – дуб і бук мають близько 11 МПа). Інші види бамбука є надзвичайно твердим матеріалом. Bambusa tabacaria з Китаю містить стільки кремнезему, що при ударі сокирою утворює іскри.
• Пагони бамбука містять токсин таксіфілін (ціаногенний глікозид), який виробляє ціанід у кишечнику.
• Сік молодих стебел, зібраних під час сезону дощів, ферментують для виготовлення уланзі (солодкого вина).
• Індійський штат Сіккім рекламує бамбукові пляшки для води, щоб захистити штат від пластикових пляшок.
• В давнину в Китаї бамбук широко використовувався для запису документів. Найперші збережені приклади таких документів, написаних чорнилом на перев’язаних нитками пачках бамбукових смужок (або «листках»), датуються п’ятим століттям до нашої ери в період Воюючих царств.
• Сьогодні бамбукова целюлоза в основному виробляється в Китаї, М’янмі, Таїланді та Індії та використовується для паперу та іншої поліграфії.
• У давні часи люди в Індії використовували ручки (відомі як Калам або Бору), зроблені з тонких бамбукових паличок (діаметром 5–10 мм і довжиною 100–150 мм), просто заточуючи їх з одного боку та роблячи прорізи, схожі на перо. Потім перо занурювали в чорнило для письма.
• Природна порожниста форма бамбука робить його очевидним вибором для багатьох музичних інструментів. У Південній та Південно-Східній Азії традиційне використання бамбукового інструменту включає різні типи дерев’яних духових інструментів, як-от флейти, а також пристрої, як-от ксилофони та органи, для яких потрібні резонансні секції.
• Довге життя бамбука робить його китайським символом чесності та індійським символом дружби.
• Рідкість цвітіння бамбука (зазвичай раз у 20 років, деякі види цвітуть раз у 60-100 років) призвела до того, що квіти вважалися ознакою наближення голоду. Це може бути пов’язано з тим, що щури харчуються великою кількістю квітів, потім розмножуються та знищують значну частину місцевих запасів їжі.
• Бамбук – єдина рослина, яка пережила атомне бомбардування Хіросіми в 1945 році.
Рослина яка має найбільшу швидкість росту в Україні
Якщо говорити про українську флору, то рекорд швидкості росту серед грибів належить Веселці смердючій (або Веселка звичайна). За 1 хв. шапка піднімається на 5 мм — вона росте просто на очах і вдвічі швидше за бамбук. До свого максимального розміру, а це близько 30 см, вона може вирости приблизно за годину.
Також в Україні може рости бамбук, майже у всіх регіонах. Але його майже ніде не вирощують, окрім як в Криму, тому що він не має промислової придатності – бамбук в Україні не росте швидко (всього 0.5-1 м в рік), і не виростає високим. Фермери про вирощування бамбука на наших землях кажуть наступне – “в цілому вирощування бамбука в Україні у промислових масштабах потенційно можливе, але тільки у південних областях та на території Криму, де можливо вирощувати інжир або гранат без укриття”. У 1964 року у Нікітському ботанічному саду, в Криму біля Ялти, існував бамбуковий гай, бамбуки в якому виростали до 6 метрів заввишки за місяць.
Джерела: https://en.wikipedia.org/wiki/Bamboo, https://uk.wikipedia.org/wiki/Веселка_звичайна