Буддистські тексти пагоди Кутодо в М’янмі: найбільша кам’яна книга

найбільша кам'яна книга - пагода Кутодо в М'янмі

Пагода Кутодо – буддійська ступа, розташована в Мандалаї у М’янмі. Пагода розташована біля підніжжя Мандалайського пагорба, і була побудована за часів короля Міндона. Сама ступа, частково позолочена, має 57-метрову висоту і створена за зразком пагоди Шведагон біля Пагана. До комплексу входить “найбільша у світі книга”: 729 мармурових стел, що містять повний текст Трипітаки – ранньобуддійські священні тексти, створені у V-III ст. до н. е. після просвітлення Будди Шак’ямуні.

Король Бірми Міндон планував побудувати пагоду (це було частиною ритуалу) під час заснування нової столиці Мандалай 1857 року. Пізніше він захотів залишити для нащадків висічену в камені Трипітаку, яка зберігалася б п’ять тисячоліть після Будди. Будівництво почалося у 1860 році, тхі (парасольку або корону) пагоди встановили 19 липня 1862 року, а написи відкрили для публіки 4 травня 1868 року. Їх розташували послідовними рядами в трьох огорожах: 42 у першій, 168 у середній і 519 у третій. Ще одна, 730-та стела стоїть у південно-східному кутку першої огорожі. На ній описана історія виникнення пагоди. Навколо, крім східного боку пагоди, встановлено тридцять чотири цегляних зайати (будинки відпочинку в буддизмі).

найбільша кам'яна книга - пагода Кутодо в М'янмі

найбільша кам'яна книга - пагода Кутодо в М'янмі

найбільша кам'яна книга - пагода Кутодо в М'янмі

найбільша кам'яна книга - пагода Кутодо в М'янмі

Після взяття Мандалая британцями 1885 року і подальшої анексії Бірми місто стало фортом Дафферін, а війська розквартирували навколо пагорба Мандалай у монастирях, храмах і пагодах. Вони стали закритими для публіки, і бірманцям більше не дозволялося відвідувати свої релігійні місця. Одному з інспекторів податкової служби спала на думку ідея звернутися до королеви Вікторії, оскільки та пообіцяла поважати всі релігії, які сповідують її піддані. На їхній подив і велику радість, у 1890 році британська королева наказала вивести всі свої війська з релігійних споруд. Однак радість обернулася великою печаллю, коли бірманці виявили, що пагода була розграбована, без дзвіночків, золота, срібла, діамантів, рубінів та інших дорогоцінних каменів. Зникли всі 6570 латунних дзвонів з усіх стел, по 9 на кожній стелі. Золоте чорнило з букв, а також боки і верхня частина кожної мармурової стели також зникли.

У 1892 році сформували комітет старших ченців, членів королівської сім’ї та колишніх офіцерів короля. Метою комітету було почати реставраційні роботи за рахунок пожертв.

Золоті букви замінили чорним чорнилом для полегшення читання. Металеві тхі на стелах замінили на камінь. У 1913 році відремонтували і заново позолотили пагоду. У 2013 році було встановлено меморіальну дошку ЮНЕСКО, яка свідчить про те, що в пагоді Кутодо знаходиться найбільша у світі книга у вигляді 729 мармурових плит, на яких викарбувана “Трипітака”.

Поділитися у соціалках:

Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *