Три найдорожчі скульптури у світі
Альберто Джакометті (Alberto Giacometti 1901-1966) – швейцарський скульптор, живописець і графік. Його скульптури вже довший час залишаються найціннішими сучасними роботами.
Джакометті був одним із найвидатніших скульпторів 20 століття. На його творчість особливо вплинули кубізм і сюрреалізм. Філософські питання про стан людини, а також екзистенціальні та феноменологічні дискусії відіграли значну роль у його творчості. Приблизно в 1935 році він відмовився від сюрреалістичного напряму, щоб продовжити більш глибокий аналіз фігуративних композицій. Джакометті писав тексти для періодичних видань і каталогів виставок, записував свої думки і спогади в блокнотах і щоденниках.
Між 1938 і 1944 роками скульптури Джакометті мали максимальну висоту сім сантиметрів. Їх невеликий розмір відображав фактичну відстань між позицією художника та його моделлю. У цьому контексті він самокритично заявив: «Я хотів по пам’яті створити те, що я бачив, і на мій жах скульптури ставали все меншими». Після Другої світової війни Джакометті створив свої найвідоміші скульптури: надзвичайно високі та стрункі фігури.
L’Homme au doigt (Людина, що вказує) 141,3 (161.5) млн дол.
L’Homme au doigt — бронзова скульптура Альберто Джакометті 1947 року, яка стала найдорожчою скульптурою в історії, коли 11 травня 2015 року її продали на аукціоні Christie’s за 141,3 мільйони доларів США.
Джакометті зробив шість зліпків твору плюс одну художню пробу. “Людина, що вказує” знаходиться в колекціях Музею сучасного мистецтва Нью-Йорка, лондонської галереї Тейт і Мистецького центру Де-Мойна, а решта знаходяться у приватній власності. Робота перебувала в приватній колекції Шелдона Солоу 45 років.
Christie’s назвав L’Homme au doigt «рідкісним шедевром» і «найбільш знаковою та яскравою скульптурою Джакометті», і оцінив, що вона буде продана «в районі 130 мільйонів доларів». У Christie’s також відзначили, що зліпок на їхньому аукціоні вважається єдиним, який Джакометті «створив вручну, щоб посилити його виразність».
L’Homme qui marche I (Людина, що йде) 104.3 (129.6) млн дол.
Бронзова скульптура зображує самотнього чоловіка, що крокує на південь, зі зведеними на боках руками. Твір описується як «і скромний образ звичайної людини, і потужний символ людства». Кажуть, що Джакометті розглядав «природну рівновагу кроку» як символ «власної життєвої сили людини».
У 1960 році Джакометті запросили взяти участь у громадському проекті Chase Manhattan Plaza в Нью-Йорку, щоб встановити бронзові фігури біля будівлі. Він створив кілька скульптур, серед яких Homme qui marche I. Джакометті врешті-решт відмовився від замовлення, однак у 1961 році він відлив твір у натуральну величину з бронзи та у 1962 виставив його на Венеціанській бієнале. L’Homme qui marche I був створений на піку зрілого періоду Джакометті і є вершиною його експериментів із людською формою. Цей твір вважається однією з найважливіших робіт художника і одним із найбільш знакових творів сучасного мистецтва.
Chariot (Колісниця) 101.0 (115.6) млн дол.
Підносячись над двома високими колесами, що нагадують колеса стародавньої єгипетської колісниці, тонка, як нитка, жінка стоїть у хиткій рівновазі, ніби постійно підвішена між рухом і застоєм, наступом і відступом. За словами художника, «Колісниця» була частково натхненна спогадом про «блискучий аптечний візок», який він побачив, коли перебував у лікарні. Це також було викликано його бажанням розмістити фігуру в порожньому просторі, «щоб краще її бачити і розташувати на точній відстані від підлоги». Дата продажу – 4 листопада 2014 р.
Цікаво!