«Рембрандт з собою»: картина, яку найчастіше викрадали
Рембрандт написав портрет Якоба де Гейне III у 1632 році. Спочатку розповімо про історію картини, точніше картин. Замовниками були покровителі Рембрандта друзі Де Гейн і Моріц Хейгенс, які попросили майстра зробити їх портрети в одному стилі, що художник і виконав – вони намальовані на одній дошці, одягнені в схожий одяг і повернуті один до одного. Товариші домовилися – хто помре першим, той успадкує картину товариша, щоб “навіть смерть їх не розлучала”. Цей договір був зафіксований на звороті картин. З часом так і сталося – портрет Якоба перейшов у власність Моріца в 1641 році.
Портрет де Гейне виконаний маслом на дубовій дошці і має дуже лаконічний розмір – 29,9 на 24,9 см. Власне кишеньковий формат і став причиною феноменальної, як для живописної роботи, кількості викрадень – з 1966 року її крали чотири рази, причому за це нікого не заарештовували і не судили – вона поверталася на місце ніби сама собою. Після першого зникнення картину знайшли на лавці кладовища в Стретхеме, Британія, після другого – прив’язаною до багажника велосипеда.
Втретє портрет вкрали 14 серпня 1981 року. У розшуку вона перебувала до вересня, коли полісмени затримали таксі, в якому, крім чотирьох чоловіків, перебував і портрет.
Четверта крадіжка – найцікавіша, цілком в голлівудському стилі, трапилася в 1983. Злодій пробив скляний дах, спустився на мотузках в зал, зняв картину і втік. Спрацювала сигналізація, приїхали полісмени, але ловити вже не було кого. Картину згодом знайшли в камері схову залізничної станції гарнізону британської армії в Мюнстері, Німеччина.
Сьогодні парні портрети зберігаються в Dulwich Picture Gallery, директор якої стверджує, що система охорони настільки досконала, що цю маленьку картину вкрасти настільки ж важко, як і всю будівлю музею.
Круто. Не знав.