Найбільше озеро: Каспійське море
Каспійське море визнано найбільшим озером планети Земля. Його площа трохи більше ніж 371 тис. кв. км. По глибині Каспій поступається лише двом озерам: Байкалу та Таганіку. У Південно-Каспійській западині глибина цього озера сягає 1025 метрів, середня глибина становить 208 м. Об’єм вод у Каспійському озері – 78 648 куб. км. а це 44% від усіх запасів озерних вод Землі. Але морем водоймище назване не тільки через розміри, а й через океанічне походження.
У Каспійського моря-озера багато імен. Стародавні слов’яни називали його Хвалійським морем, серед інших назв: Хазарське, Абескунське, Гірканське, Джурджанське, Дербентське, Сарайське, Сихай. Така різноманітність пов’язана з тим, що на берегах у різні епохи жили та продовжують жити представники різних національностей та культур.
Каспійське море розташоване нижче рівня моря. За останніми вимірами його рівень становить −26,3. Свідчення постійно змінюються. За кілька століть найнижчий рівень води досягав -29 м, це було в 1977 році, а найвищий -25,2 м зафіксували в 1882 році.
Найбільше озеро у світі солоне. Найбільший вміст солі в південно-східній частині – до 11-13 ‰, а поблизу гирла Волги цей показник у сотні разів менше, всього 0,05 ‰. Залежно від географії змінюється температура води. Коли північний край Каспійського моря вже замерзає, біля південних берегів температура води може становити 10—11 °C. В центрі водойми температура води зазвичай на 2-4 ° C вище, ніж у узбережжя, а біля східного краю зазвичай холодніше, ніж у західного.
Береги та акваторія Каспійського моря поділені між п’ятьма державами: Іран, Казахстан, Туркменія, Азербайджан та Росія. Найбільша довжина біля берегової лінії Казахстану – 2320 км. Російське узбережжя Каспію має довжину 695 км.
У найбільшому озері у світі розвинене судноплавство, а найбільший порт знаходиться у столиці Азербайджану – Баку. Акваторія Каспію багата на нафту і газ. Доведені запаси становлять 18—20 млрд. тонн. Видобуток нафти тут почався у 1820 році.