До 18 метрів: причини рекордних припливів затоки Фанді (відео)

Затока Фанді (Fundy) розташована на атлантичному узбережжі Північної Америки, між канадськими провінціями Нью-Брансвік і Новою Шотландією. Затока відома найвищим припливом в світі – завдяки унікальній формі різниця в рівні води між припливом і відливом може досягати 18 метрів. Під час кожного циклу припливу-відпливу понад 100 мільярдів тонн морської проходять через горловину затоки Фанді, а це більша кількість, ніж сукупний потік прісної води у всіх річках світу.

Вода в затоці досягає найвищої і найнижчої точки двічі в день. Приблизно 6 годин і 13 хвилин відлив переходить в прилив, і стільки ж потрібно для зворотного процесу. Така частота дає можливість кожному відвідувачу побачити хоча б один цикл припливу-відпливу в світлий час доби в будь-яку пору року.

Рекордна відмітка рівня води була зафіксована в ніч з 4 на 5 жовтня 1869 року в басейні Мінас. Рівень води піднявся на висоту 20,6 метрів під час тропічного циклону Saxby Gale.

Середня величина припливу у всіх океанах становить 1 метр (3 фути), то чому і яким чином приливна різниця в Фанді досягає позначки 18 метрів? Це явище існує, тому що бухта має кілька характерних особливостей: значна кількість води і унікальні форма і розмір, які викликають резонанс.

Рідина, що знаходиться в будь-якому резервуарі, має характерний період “коливань” – якщо її одного разу дати поштовх, вона буде ритмічно рухатися туди-сюди згідно зі значенням резонансу. Частота, з якою вона коливається, залежить від довжини і глибини басейну. У невеликих ємностях коливання загасають дуже швидко, але затока Фанді – це не ванна з водою, і внутрішня частота в ній значно вища. Справа в тому, що цикл припливів і відливів знаходиться в ідеальному поєднанні з цією самою внутрішньою частотою величезної ємності Фанді. Під час припливу вода входить туди, досягає протилежного берега і відкочується назад. Але в момент початку зворотного руху настає відлив, і величезні маси води отримують додатковий поштовх. Такий самий процес відбувається під час відливу.

Щоб наочніше уявити перебіг цих процесів, уявіть, що людину, яка хитається на гойдалці, кожен раз підштовхують вперед. А для моделювання підійде довгаста ємність, заповнена водою – її потрібно розгойдувати по довгій стороні в унісон з рухом води. Через кілька поштовхів вода почне вихлюпуватися через край. У затоці випліскування не відбувається тільки тому, що сила припливу недостатньо потужна і весь цей природний комплекс діє як врівноважена система.

Поділитися у соціалках:

Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *