Англо-занзібарська війна: найкоротша війна в історії
За Книгою рекордів Гіннеса, найкоротша війна тривала лише 38 хвилин. Вона сталася 27 серпня 1896 року між Великобританією і султанатом Занзібар. В історії вона відома як англо-занзібарська війна.
Передумови війни з’явилися після того, як помер пробританський султан Хамад ібн Тувайні і владу захопив його родич Халід ібн Баргаш. Халід користувався підтримкою у німців, що викликало невдоволення у британців, які вважали Занзібар своєю територією. Англійці вимагали від Баргаша піти з трону, але той вчинив з точно навпаки – зібрав невелику армію і приготувався відстоювати права на престол, а з ним – і на всю країну.
Британія в ті часи була менш демократичною, ніж сьогодні, тим більше, якщо йшлося про колонії. 26 серпня британці зажадали від занзібарської сторони скласти зброю та приспустити прапор. Термін ультиматуму спливав 27 серпня о 9 годині ранку. Баргаш до останньої хвилини не вірив у те, що англійці посміють стріляти в його бік, але о 9:00 трапилося саме це – почалася найкоротша війна в історії.
Британські кораблі обстріляли султанський палац. 3-тисячна армія занзибарців, побачивши руйнівні наслідки пострілів, просто розбіглася, залишивши на полі бою близько 500 вбитих. Султан Халід ібн Баргаш випередив усіх підданих, зникнувши з палацу першим. Єдиний занзібарський бойовий корабель був потоплений англійцями відразу після початку операції, він встиг зробити лише кілька пострілів по ворожих кораблях.
Підбита яхта «Глазго» (Glasgow), яка була єдиним військовим кораблем Занзібара. На задньому плані – британські кораблі
Найкоротша війна була б ще коротшою, якби не іронія долі. Англійці чекали сигналу капітуляції – приспущеного прапора, але його просто не було кому спускати. Тому обстріл палацу продовжувався доти, доки британські снаряди не збили флагшток. Після цього обстріл припинили – війну вважали завершеною. Висаджений на берег десант не зустрів опору. Занзібарська сторона втратила у цій війні 570 осіб убитими, серед англійців лише один офіцер отримав легке поранення.
Палацовий комплекс після обстрілу
Втікач Халід ібн Баргаш сховався у німецькому посольстві. Англійці влаштували чергування біля посольства з метою викрасти султана, як тільки той вийде за ворота. Для його евакуації німці вигадали цікавий хід. З німецького корабля матроси принесли шлюпку і в ній доправили Халіда на корабель. Юридично, згідно з діючими тоді правовими нормами, шлюпка вважалася частиною корабля, до якого вона приписана, і незалежно від місця знаходження була екстериторіальна: таким чином, колишній султан, що знаходився в шлюпці, формально постійно знаходився на німецькій території. Щоправда, ці хитрощі все ж таки не допомогли Баргашу уникнути британського полону. У 1916 році його схопили в Танзанії і переправили до Кенії, яка перебувала під владою англійців. Він помер у 1927 році.
Незважаючи на те, що в європейській пресі англо-занзібарська війна подається в іронічному ключі, для занзібарців це трагічна сторінка історії.
Палацовий комплекс після обстрілу