Зара Рутерфорд – наймолодша жінка, яка здійснила одиночний кругосвітній переліт
Зара Рутерфорд (англ. Zara Rutherford, нар. 5 липня 2002 ) – бельгійська льотчиця, яка у віці 19 років стала наймолодшою жінкою-пілотом, яка здійснила одиночний кругосвітній переліт. Свій переліт, що тривав п’ять місяців, вона почала 18 серпня 2021 в бельгійському Кортрейку і там же завершила 20 січня 2022. Зара Рутерфорд також є першою людиною, що здійснила кругосвітню подорож на надлегкому літаку.
Рутерфорд народилася в Брюсселі, в сім’ї британського професійного пілота Сема Рутерфорда і бельгійської льотчиці-аматора і юристки Беатріс де Смет. У дитинстві Зара супроводжувала батька, іноді сама пілотуючи частину шляху. У віці 14 років вона почала навчатися на пілота та в 2020 отримала ліцензію.
26 липня 2021 року на прес-конференції на аеродромі Пофем неподалік Вінчестера Рутерфорд оголосила про своє прагнення стати наймолодшою жінкою-пілотом, яка б здійснила одиночний кругосвітній політ у віці 19 років. Вона прагнула побити рекорд, щоб був раніше встановлений американським пілотом Шаестою Вайз (Shaesta Waiz) у 2017 році у віці 30 років. Одночасно з цим, вона також спробувала побити два інші рекорди — стати першою жінкою, яка здійснила кругосвітню подорож на надлегкому літаку, і першою бельгійкою, що здійснила кругосвітню подорож на одномоторному літаку. Спроба встановлення рекорду також була спрямована на підвищення поінформованості про гендерний дисбаланс у таких галузях, як наука, технології, інженерія та математика (STEM) та авіація, а також на те, щоб надихнути жінок та дівчат на участь у областях STEM. Її спробу підтримали головний спонсор ICDSoft (служба веб-хостингу), Virgin Group Річарда Бренсона, бельгійський стартап SafeSky та голландська кадрова компанія TMC Group. Вона також співпрацювала з благодійними організаціями Girls Who Code та Dreams Soar, які допомагають жінкам та дівчатам працювати в областях STEM.
Рутерфорд стартувала з аеропорту Кортрейк-Вевелгем у Бельгії 18 серпня 2021 року на борту літака Shark UL, який надав їй словацький виробник Shark Aero. З Кортрейка вона вилетіла на аеродром Попем, і через годину вилетіла до Віка в Шотландії через Абердін. На наступний день, після п’ятигодинного перельоту, вона приземлилася в Рейк’явіку, Ісландія.
Впродовж подорожі Рутерфорд робила зупинки в Гренландії, Канаді, на східному узбережжі Сполучених Штатів, на Багамах, островах Теркс і Кайкос, на Британських Віргінських островах, в Колумбії, Панамі, Коста-Ріці, Мексиці, Західному березі США та Алясці. Після прибуття в Ном (Аляска) 30 вересня 2021 року, вона тиждень чекала на продовження російської візи. На той час, коли її паспорт повернувся з російського консульства в Х’юстоні, штат Техас, погода зіпсувалася, і їй довелося чекати ще три тижні, щоб перетнути Берінгову протоку. Частина цього часу пішла на технічне обслуговування літака. 1 листопада 2021 вона дісталася міста Анадир (Росія), подолавши половину шляху. Наступного дня з Анадиря вона вилетіла до Магадану, а 9 листопада зупинилася в Аяні — селищі з населенням всього 800 чоловік, ніхто з яких не говорив англійською і в якому не було Wi-Fi. Там вона знову застрягла через буран. Нарешті, 30 листопада вона досягла Хабаровська, а 2 грудня – Владивостока.
Після вильоту з Росії 11 грудня Рутерфорд мала намір зробити зупинки в Китаї, але через суворі обмеження по COVID-19 була змушена зробити гак над Японським морем і замість цього вилетіти до Південної Кореї. Під час шестигодинного перельоту їй було важко зв’язатися з авіадиспетчерами в Сеулі, і вона звернулася за допомогою до авіакомпанії KLM, яка пересилала повідомлення в авіадиспетчерську службу і допомагала їй знайти правильні частоти. Того ж дня вона приземлилася в Гімпо. 13 грудня вона вилетіла із зупинкою в Муані, а наступного дня знову вилетіла в Тайбей (Тайвань). 16 грудня Рутерфорд приземлилася в Кларку на Філіппінах. Вона мала намір зробити другу зупинку в Думагете, але наступного дня вилетіла в Кота-Кінабалу (Малайзія) щоб уникнути тайфуну «Раї».
Після Кота-Кінабалу вона зробила зупинки в Кетапангу та Джакарті в Індонезії та Селетарі в Сінгапурі. Під час польоту в Банда-Ачех 27 грудня вона пролетіла дуже близько до грозових хмар і побачила блискавки приблизно за 3 кілометри від літака. Після Банда-Ачеха вона зробила зупинки в Коломбо (Шрі-Ланка) і Коїмбатур (Індія). Після зупинки на Новий рік у Мумбаї Рутерфорд почала 2022 рік з зупинок в Аль-Айні в ОАЄ та в Ер-Ріяді та Табуці в Саудівській Аравії, де її вітав саудівський принц та колишній пілот та астронавт Султан бін Салман Аль Сауд. Після зупинки в Олександрії в Єгипті 8 січня 2022 вона прибула в Іракліон на грецькому острові Кріт.
Рутерфорд зробила зупинки в Софії (Болгарія), 14 січня 2022 року, і в Сениці (Словаччина), і 16 січня приземлилася в Бенешові (Чеська Республіка). Вона приземлилася в аеропорту Франкфурта-Егельсбаха, Німеччина, 19 січня і прибула до Кортрейка, Бельгія, 20 січня 2022 року, завершивши свою навколосвітню подорож.
Читайте також про те, як аварія корабля возз’єднала матір з вкраденими дітьми.