Найбільше у світі сховище книг: бібліотека Бейнеке
Бібліотека Бейнеке — це бібліотека рідкісних книг і літературний архів Бібліотеки Єльського університету в Нью-Гейвені, штат Коннектикут. Це одна з найбільших будівель у світі, присвячених рідкісним книгам і рукописам. Бібліотека була заснована завдяки фінансуванню родини Бейнеке, і на сьогодні є фінансово незалежною від університету та керується Університетською бібліотекою спільно з Єльською корпорацією.
Наприкінці 19 століття рідкісні та цінні книги бібліотеки Єльського коледжу були розміщені на спеціальних стелажах у бібліотеці коледжу, тепер відомій як Дуайт Хол. Коли університет отримав багатомільйонний спадок від Джона У. Стерлінга на будівництво Меморіальної бібліотеки Стерлінга в 1918 році, в навчальному закладі вирішили створити спеціальну читальну кімнату для своїх рідкісних книг.
До 1958 року бібліотека володіла понад 130 000 рідкісних томів і багатьма іншими рукописами. Зібрана колекція виявилася завеликою для читального залу Стерлінга, а сам читальний зал – непридатним для їхнього збереження. Вже передавши значні колекції Єльському університету, маценати дали кошти на будівництво спеціальної будівлі бібліотеки рідкісних книг. Коли бібліотека Бейнеке відкрилася 14 жовтня 1963 року, там знайшли місце томи з Кімнати рідкісних книг і трьох спеціальних колекцій: колекції американської літератури, колекції Західної Америки та колекції німецької літератури. Незабаром після цього до них приєдналася колекція Джеймса Маршалла та Марі-Луїзи Осборн. Було також зібрано вражаючу колекцію рідкісних книг, включаючи Біблію Гутенберга та рукопис Войнича.
Бібліотека Бейнеке стала сховищем для книг Єльської колекції, надрукованих десь до 1800 року, книг, надрукованих у Латинській Америці до 1751 року, книг, надрукованих у Північній Америці до 1821 року, газет і буклетів, надрукованих у Сполучених Штатах до 1851 року, європейських трактатів і памфлетів, надрукованих до 1801 року. А також слов’янські, східноєвропейські, близько- та середньосхідні книги до вісімнадцятого століття.
Зараз колекція охоплює книги аж до сьогоднішнього дня, включаючи такі сучасні твори, як обмежені тиражі поезії та спеціальні видання художників. Бібліотека також містить тисячі метрів архівних матеріалів, починаючи від стародавніх папірусів і середньовічних рукописів і закінчуючи архівними особистими документами сучасних письменників.
З усіма матеріалами бібліотеки можна ознайомитися лише в читальному залі. Бібліотека приймає майже 10 000 дослідницьких візитів на рік, майже половина з яких припадає на вчених, які не належать до Єльського університету.
Заходи безпеки були значно посилені після того, як у 2005 році відомого торговця антикваріатом Едварда Форбса Смайлі III спіймали під час вирізання карт із рідкісних книг за допомогою леза. Смайлі викрили, коли він кинув свій прихований інструмент у читальному залі. Згодом він відсидів кілька років у в’язниці за крадіжки рідкісних документів на мільйони доларів з бібліотек Бейнеке та інших. Бібліотека працює за закритою системою, і суворі правила безпеки тепер дозволяють ретельно контролювати доступ до матеріалів під відеоспостереженням.
Після того, як у 1977 році було виявлено нашестя жука-смертника, бібліотека Бейнеке допомогла запровадити нетоксичний метод боротьби зі шкідниками, які харчуються папером, шляхом заморожування книг і документів при температурі −36 °C протягом трьох днів. Усі нові надходження проходять таку обробку як запобіжний захід, а метод глибокого заморожування тепер широко поширений в спеціальних бібліотеках для боротьби зі шкідниками.